Změny pro zaměstnavatele zdravotně postižených | Sociální podnikání info

Změny pro zaměstnavatele zdravotně postižených

Publikováno 17.5.2013 v rubrice Rovné příležitosti, Sociální podnikání

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) v čele s Chartou sociálního podnikání intenzivně jedná s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV) o navrácení osob zdravotně znevýhodněných do okruhu sociálně ohrožených osob. Součástí diskuse bude také zavedení nové metodiky kontrolování zaměstnavatelů chráněných dílen.

Výsledkem vyjednávání by se měl změnit zákon o zaměstnanosti, který napomůže širší skupině zdravotně handicapovaných. Mluvíme o osobách s nejnižším stupněm zdravotního postižení, kteří však nemají nárok na invalidní důchod a podle Hany Potměšilové z NFOZP jsou nejméně atraktivní na trhu práce.

Jedná se až o 40 % pracovníků ve výrobních podnicích, kteří dříve pobírali částečný invalidní důchod. Příspěvek by měl v ideálním případě tvořit 8 000 Kč na mzdové náklady pracovního místa zdravotně znevýhodněné osoby. S příspěvkem na režijní náklady však s největší pravděpodobností nelze počítat.

Druhým klíčovým cílem vyjednávání Charty sociálního podnikání s MPSV je zdokonalit systém tzv. náhradní plnění, který omezí možnost zneužívání. Již teď Ministerstvo přijalo návrh, že se náhradní plnění stane benefitem jen pro ty zaměstnavatele, kteří se nechají pravidelně kontrolovat. Tato podmínka by měla zpřísnit dohled nad zaměstnavateli chráněných dílen a celkovému zlepšení systému sociálního podnikání v ČR.

Zdroj: http://www.nfozp.cz/bulletin/2013-02/index.html

Comments are closed.