Kde získat prostředky? | Sociální podnikání info

Kde získat prostředky?

Publikováno 25.11.2012 v rubrice Sociální podnikání

Již od roku 2009 je možné na projekty sociálního podnikání získat dotace z Evropských fondů, EU navíc specifikuje subvence sociální ekonomiky jako jednu z priorit pro programové období 2014 – 2020. V současné době jsou otevřeny dvě výzvy, které se zaměřují specificky na podporu sociálního podnikání bez omezení oboru, a které pokrývají investiční i neinvestiční náklady spojené se vznikem a fungováním sociálního podniku.

 • Integrovaný operační program (IOP) nabízí sociálním podnikům až 80% dotaci a to do výše až 200.000 eur. Podmínkou je realizace projektu mimo území hlavního města Prahy a samozřejmě také naplnění idey sociálního podnikání. Z tohoto projektu je možné pokrýt náklady na nákup technického vybavení firmy a náklady spojené s výstavbou či rekonstrukcí budov.
 • Další možnost subvencí nabízí Operační program lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ), který slibuje až 100% dotaci opět také do výše 200.000 eur. Z tohoto programu je možné hradit mzdy realizačního týmu projektu a částečně i zaměstnanců z cílové skupiny, nákup služeb ale doplňkově i nutné drobné stavební úpravy.

Oba programy se tedy ve své nabídce doplňují a jsou provázané. Celková úspěšnost žádostí o podporu je okolo 17 %, možnost podání je u OPLZZ do 28. 6. 2013; u IOP do 30. 6. 2013.

Kromě dotací jsou dalšími možnostmi financování sociálních podniků půjčky a úvěry. Specializované úvěry čistě pro sociální podniky dosud v České republice příliš nefungují. Česká spořitelna prováděla v roce 2011 pilotní projekt takovýchto půjček, ale jejich další pokračování zatím bohužel není naplánováno.

Sociální podnikatelé samozřejmě mohou využít i další formy dluhového financování, jako jsou hypotéky, leasing, dluhopisy a další. Provozovatel portálu socialnipodnikani.info aktuálně s evropským investičním fondem vyjednává také možnost implementace takzvaných mikroúvěrů, které zjednoduší začátek podnikání ohroženým osobám. V tomto případě se jedná o poskytnutí úvěru až do výše 25.000 eur.

Pro založení a pomoc se získáním financování pro rozjezd sociálního podniku můžete využít kvalifikovaných služeb provozovatele portálu socialnipodnikani.info.

Počet komentářů: 2 u příspěvku "Kde získat prostředky?"

 1. Černá Lenka 9.2.2013 v 17.32 · Odpovědět

  Dobrý den.
  Ráda by jsem se zeptala na pár věcí.Rozhodli jsme se založit O.P.S.
  Máme prostory .Zatím je domluvena nájemní smlouva tak,že majitel objektu nám vyjde vstříct a při rozšíření,nám udělá nový výhodný nájem.
  Některé vybavení (nábytek),budeme mít taktéž zapůjčený-zdarma.Máme velice specifický záměr.
  V této chvíli má O.P.S. cca 30 lidí a další se nám hlásí.Budeme mít sociální služby-péče o tělesně postižené a seniory,zároveň zřizujeme zdravotnické potřeby i s tím,že bude bude možná výpůjčka zdrav.potřeb (již máme zajištěné dodavatele,kteří nám dají zboží do komise),budou zde masáže (2 lidé )Jeden z nich je slepý a druhý je 1/2 roku na ÚP,Bude zde pedikůra,manikůra,kadeřnictví,obchůdek,kde bude možné prodat výrobky vyrobené v našich prostorách (seniorský klub,klub mladých),šití,žehlení,chceme zdarma poskytovat služby – pomoc při vyplňování formulářů a vyřizování různých věcí po úřadech,vyrábět keramiku,vitráže………..Rádi by jsme svou dílnu šití dále rozšířili (šitím prádla pro tělesně postižené) a umožnili tak pracovní místa dalším lidem (některé kontakty na naše výrobky již máme předběžně zjištěné) a mnoho dalšího.
  Všichni počítáme s tím,že nějakou chvilku a některé věci nebudeme mít hned zaplacené,ale všichni se moc těší.Malováni místnosti,kde budeme mít možnost pronajmout ji na různá školení,či je přímo pořádat,budu platit zatím ze svých financí (mám to štěstí,že jsem zaměstnána-ale peněz také moc nemám,takže až dojdou úspory…),ale potřebuji radu,jaké dotace by jsme mohli využít.Již jsem se trochu informovala,že zde bude možnost využít dotaci na zaměstnance z ÚP ,ale nevím zda je možnost využít nějakou dotaci dřívě.Rádi by jsme začali 1.dubna a potřebujeme dovybavit prostory,také vymalovat ty další a ještě nějaké úpravy.K přidělení ič budeme teprve vše posílat.Tím,že toho máme tolik a bylo potřeba na vázané činnosti sehnat garanty a stále se vše oddalovalo,se nám krátí termín,kdy jsme slíbili,že začneme.Nechceme všechny,kteří se již 1/2 roku těší,že budou konečně pracovat déle napínat.Je možné zažádat o nějaký grant na vybavení PC,telefony atd… do předu na základě živnostenského úřadu?Jsme v Ústeckém krajI.Předpokládáme,že na konci března již ič budeme mít a opravdu od 1.dubna začneme.Máme předběžně domluvou spolupráci i s ostatními neziskovými organizacemi,se kterými chceme spolupracovat.Vypadá to na spolupráci,která bude časem přesahovat i do osatních regionůDěkuji Černá
  Zkrátka v tomto okamžiku máme cca 14 lidí z ÚP a je nás v tuto chvíli 35..Máme 2 tělesně postižené,2 důchodce,2 MD,které by měly za rok MD končit.Další jsou zaměstnáni .2 mají v nejbližší době o práci přijít u dalších 2 to také vypadá všelijak.Další z nás jsou zaměstnáni a šli do toho s nadšením,že pomůžeme a lidem dáme práci.
  Pomůžete?Poradíte?Děkuji ČERNÁ

  • ivan 19.2.2013 v 16.49 · Odpovědět

   Dobrý den, paní Černá,
   děkujeme, že jste se na nás obrátila. Vedle grantů z ÚP lze zažádat o dotaci z OP LZZ a IOP na tzv. sociální ekonomiku. Nicméně grantové řízení je poměrně složité a trvá několik měsíců. Zkuste zažádat o příspěvek nadaci ČEZ, o výsledku projednání žádostí odeslaných do 31. května bude žadatel informován do 31. července. Více informací získáte na webu .

   S přátelským pozdravem
   KS

Vložte dotaz nebo komentář

*